Wypadanie włosów może mieć podłoże fizjologiczne, np. takie, które występuje jesienią lub po porodzie. Może być również patologiczne, spowodowane chemioterapią lub innymi lekami, np. retinoidami lub lekami przeciwtarczycowymi. Może być spowodowane niedoborami żywieniowymi witamin, aminokwasów, pierwiastków śladowych lub żelaza; lub może być spowodowane problemami metabolicznymi, takimi jak choroby tarczycy lub inne problemy hormonalne. Istnieją inne rodzaje utraty włosów, które powodują miejscowe łysienie, takie jak łysienie plackowate, toczeń, grzybica skóry głowy lub liszaj płaski, które są spowodowane miejscowym stanem zapalnym.
Rodzaj łysienia ma zasadnicze znaczenie dla określenia rodzaju leczenia i czasu jego trwania. Istnieją różne zabiegi miejscowe i doustne, które leczą wypadanie włosów i zapobiegają jego postępowi.
Minoxidil
Minoxidil jest lekiem rozszerzającym naczynia krwionośne, stosowanym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet cierpiących na wypadanie włosów. Jego efekt widoczny jest zazwyczaj po trzech miesiącach kuracji, po zastosowaniu dwóch mililitrów produktu dziennie. Skuteczność obserwuje się w 30-60 proc. przypadków. Substancja działa również na wzrost brody. Więcej o właściwościach minoxidilu tutaj.
Finasteryd
Z kolei finasteryd doustny stosuje się tylko u mężczyzn lub kobiet po menopauzie, ponieważ stosowany u kobiet w ciąży lub w wieku rozrodczym może stanowić zagrożenie dla płodu. Od ponad 20 lat jest stosowany przez miliony pacjentów.
W tym leczeniu, konieczne jest spożywanie leku od trzech do sześciu miesięcy, aby zobaczyć poprawę, a minimalna skuteczna dawka to jeden miligram dziennie. Wykazano, że finasteryd jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy niż minoksydyl w przypadku utraty włosów.
Nie jest jednak pozbawiony skutków ubocznych:
- Zmniejszone libido.
- Zmniejszona objętość ejakulacji.
- Występują zaburzenia erekcji (w około jednym procencie przypadków).
Przeszczep włosów
Kiedy nie jest możliwe przywrócenie włosów za pomocą leczenia medycznego, można zapewnić estetyczne rozwiązanie dla obszarów łysienia poprzez przeszczep włosów.
Przeszczep włosów polega na umieszczeniu włosów z obszaru skóry głowy, na którym nie występuje łysienie, zwanego obszarem dawcy, w innym obszarze pozbawionym włosów, zwanym obszarem biorcy. Po dokonaniu przeszczepu, przeszczepione włosy będą miały takie same cechy, jak wtedy, gdy znajdowały się w pierwotnym miejscu i nie będzie następował proces łysienia.