Codzienne nawyki korzystne dla nerek

Pracują 24 godziny na dobę, po to, byśmy mogli dobrze się czuć. Spróbujmy im więc pomóc w tym, by funkcjonowały sprawnie przez długie lata.

Nerki to jeden z najpracowitszych narządów organizmu. Każdej doby oczyszczają z toksyn aż 150-180 litrów krwi i produkują 1.5 litra moczu. Dodatkowo odpowiadają za właściwe nawodnienie i ciśnienie krwi. Jeśli pracują prawidłowo, masz dobre samopoczucie i dużo energii, ale gdy zaczynają szwankować, odczuwasz to całym swoim ciałem. Spróbuj zatem pomagać im w pracy, pamiętając o tym, co lubią, a czego nie.

Woda jak lekarstwo


Nie zdasz sobie zapewne sprawy z tego, że nawet lekkie odwodnienie, jeśli trwa długo, sprzyja powstawaniu takich chorób, jak kamica moczowa czy zapalenie układu moczowego. Dlatego koniecznie dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu – dzięki temu ułatwisz też pracę swoim nerkom. Ale… pić też trzeba umieć.

Pij systematycznie. Ale niezbyt duże ilości, bo gdy od razu wlejesz w siebie butelkę wody, nic dobrego z tego nie będzie – nerki są w stanie przetworzyć tylko około litra płynów na godzinę. Jeśli więc wypijesz więcej, niepotrzebnie je obciążysz. Dodatkowo wraz z moczem wypłucze się część elektrolitów. Najlepsze jest picie około pół szklanki co godzinę, systematycznie przez cały dzień – łącznie 2-2.5 l na dobę. Latem, w czasie upałów albo gdy chorujesz i masz wysoką temperaturę, możesz zwiększyć ilość wody do ok. 3 litrów.
Kieruj się barwą moczu. Prawidłowo jest ona jasnożółta i żółta aż do bursztynowej – to oznaka odpowiedniego nawodnienia. Jeśli mocz jest ciemny i sprawia wrażenie zagęszczonego, świadczy to o tym, że pijesz za mało. Za to gdy jest bardzo jasny, niemal bezbarwny – prawdopodobnie pijesz za dużo.
Gdy masz chore nerki poradź się lekarza. Ograniczenia ilości płynów dotyczą szczególnie osób dializowanych – w tym przypadku trzeba to ustalić z nefrologiem.
Sól i białko pod kontrolą

Nerki, podobnie jak serca, wątroba czy żołądek, lubią lekkie nieprzetworzone jedzenie, które nie obciąża za bardzo organizmu produktami przemiany materii. Ale mają też swoje szczególne wymagania. Poznaj te najważniejsze.
Unikaj nadmiaru soli. Jedzenie więcej niż 4-5 g chlorku sodu dziennie, może być przyczyną nadciśnienia, które zwiększa ryzyko chorób nerek. Sól sprzyja także tworzeniu się kamieni nerkowych oraz powstawaniu obrzęków. Łatwiej odstawić solniczkę i kontrolować ilość soli wsypywanej do zupy, trudniej jest niestety z tą ukrytą, dodawaną do pieczywa, wędlin czy gotowych dań. Dlatego zawsze czytaj skład kupowanych produktów.
Jedz mniej białka. Nerki muszą usuwać z organizmu produkty jego przemiany, a to zmusza je do cięższej pracy. Popularne niedawno diety wysokobiałkowe były u wielu osób początkiem problemów z niewydolnością nerek. Ograniczaj więc ilość tego składnika na co dzień – jedz nie więcej niż 1 g białka na kg masy ciała, a jeśli już chorujesz na nerki, koniecznie zapytaj lekarza o to, jaka porcja jest dopuszczalna.
Leki też mogą szkodzić!

Nefrotoksyczne stosowane często na ból głowy, stawów czy zatok. Oczywiście jedna tabletka raz na tydzień nie powinna ci zaszkodzić, unikaj jednak ich długotrwałego przyjmowania bez konsultacji z lekarzem.
Bądź szczególnie ostrożna, jeśli chorujesz przewlekle. Chodzi zwłaszcza o: cukrzycę, problemy sercowo-naczyniowe, otyłość i nadciśnienie, gdyż te choroby i tak już bardzo obciążają nerki.
Przy zdiagnozowanej chorobie nerek ograniczaj także paracetamol. Ten lek przeciwbólowy uważany jest za bezpieczny, jednak tylko w dawce maks. 3 g na dobę.

One thought on “Codzienne nawyki korzystne dla nerek

  1. Nie do końca zgadzam się z ilością konsumowanej soli. Jako osoba uprawiająca sport i tracąca dużo płynów, sól jest jak najbardziej wskazana.

Comments are closed.