1. Serce nie znajduje się po lewej stronie
Chociaż większość ludzi myśli, że serce znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej, nie jest to prawdą. W rzeczywistości znajduje się ono w środkowej części klatki piersiowej, pomiędzy dwoma płucami.
Powodem, dla którego bicie serca jest wyraźniej odczuwane po lewej stronie jest to, że serce tak naprawdę nie jest okrągłym organem. Wygląda bardziej jak stożek, a końcówka jest skierowana w lewą stronę.
2. Serce ma zdolność do działania poza organizmem
Jednym z najbardziej zdumiewających faktów na temat działania ludzkiego serca jest to, że jest ono w stanie utrzymać bicie, gdy znajduje się poza organizmem. Być może widziałeś to w filmach, ale to nie fake, to rzeczywistość. W rzeczywistości umożliwia to przeprowadzenie transplantacji.
Dzieje się tak dlatego, że generuje ono własne impulsy elektryczne. Dlatego utrzymuje się w ruchu samodzielnie i w rzeczywistości może to robić przez kilka sekund, a nawet godzin. Aby dłużej działało, potrzebuje krwi, która dostarczy mu „paliwa”.
3. Najciężej pracujący mięsień w organizmie
Żaden inny mięsień w ludzkim ciele nie pracuje tak ciężko jak serce. Jest pierwszym organem, który tworzy się w zarodku i od tego momentu nie przestaje bić aż do śmierci. Żaden inny mięsień nie wykonuje takiej maratońskiej pracy.
Serce pompuje około pięciu litrów krwi na minutę. Oznacza to, że w ciągu zaledwie jednej godziny krąży w całym organizmie około 300 litrów. Do końca dnia przepompuje 7 200 litrów, co daje średnio dwa i pół miliona litrów rocznie. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna i stymulacja serca. W https://www.anty.pl znajdziesz dziesiątki pomysłów na aktywne spędzenie czasu, co uchroni Twoje serce przed chorobami.
4. Rak serca?
Rak serca istnieje, ale jest niezwykle rzadki. Dzieje się tak dlatego, że komórki serca po urodzeniu prawie się nie rozmnażają. Z drugiej strony narząd ten jest bardzo dobrze chroniony przed czynnikami środowiskowymi, co również sprawia, że jest mniej narażony na rozwój nowotworów.
Szacuje się, że rak serca stanowi zaledwie 0,1 % wszystkich nowotworów. Ustalono, że spora część z nich odpowiada ekspansji nowotworu zlokalizowanego w innym miejscu organizmu.
5. Narządy, które najbardziej potrzebują serca
Główną funkcją serca jest wysyłanie krwi do wszystkich narządów ciała. Są takie organy, które potrzebują tego bardziej niż inne. Na przykład 20% pompowanej krwi kierowane jest do mózgu, który potrzebuje składników odżywczych i tlenu, aby funkcjonować jak należy.
Kolejne 22% krwi pompowanej przez serce trafia do nerek, których rolą jest filtrowanie. Pozostałe 60% jest rozprowadzane do innych narządów organizmu. Chcesz wzmocnić wydolność swojego serca?
6. Część ciała, która nie potrzebuje krwi
Tak jak niektóre organy potrzebują więcej krwi pompowanej przez serce, tak samo istnieje część ciała, która tego nie robi. Wszystkie tkanki otrzymują ten życiodajny płyn, z wyjątkiem rogówki.
Rogówka jest przezroczystą częścią oka, która przepuszcza światło. Jeśli otrzymałaby krew, jej funkcja byłaby zmieniona i nie moglibyśmy nic zobaczyć, ponieważ promienie świetlne nie mogłyby przez nią przejść.